Kursus annab ülevaate Vana Testamendi tarkusekirjanduse kogumikust Iiobi, Õpetussõnade ja Koguja raamatutes ning selle kesksest luulekogust Psalmide raamatust. Tutvustatakse heebrea luulele ja tarkusekirjandusele iseloomulikke kirjandusvorme ja retoorilisi vahendeid, samuti selle mõningaid erilisi teoloogilisi teemasid ja meeleolusid, vaadeldes iga nelja raamatu sisu ja sõnumit.
Kursusel käsitletakse mitmeid selles kirjanduses esitatud kriitilisi filosoofilisi küsimusi: Kus on Jumal, kui me kannatame? Mis on elu mõte? Mis on hea elu ja kuidas seda elada?
24.01 Reede
MAHT
12 akadeemilist tundi, 2 EAP.
SIHTGRUPP
Kõikidele huvilistele.
KEEL
Kursus viiakse läbi inglise keeles, tõlkega eesti ja vene keelde.
-
Eristada tarkusekirjanduse kategooriaid teistest VT kirjanduse kategooriatest (nt seadused, ajalooline jutustus, prohvetid, kirjad).
-
Uurida erinevaid teoloogilisi teemasid ning neid mõjutavaid ja kujundavaid eripäraseid vaatenurki tarkusekirjanduses ja psalmides.
-
Tutvustada ja analüüsida erinevaid kirjanduslikke vahendeid ja nende eesmärke, mida rakendatakse tarkusekirjanduses ja psalmides.
-
Anda üldine ülevaade Iiobi, Õpetussõnade, Koguja ja Psalmide sisust ja struktuurist.
-
Pakkuda võimalusi kaaluda nende nelja raamatu tänapäevast tähtsust ja kohaldamist meie praeguste kogemuste ja teenimisvaldkondadega.
-
Valida ja kasutada sobivaid hermeneutilisi metoodikaid tarkusekirjanduse ja piibelliku luule analüüsimiseks ja tõlgendamiseks.
-
Meenutada ja arutleda tarkusekirjanduse ja psalmide uurimisega seotud peamiste akadeemiliste küsimuste üle, nagu autorluse küsimused, kirjandusliku vormi eripära ning raamatute struktuuri ja komplimendi üle.
-
Nimetada peamisi teoloogilisi teemasid, mis esinevad kolmes tarkuseraamatus ja psalmides, ning analüüsida ja kontekstualiseerida nende asjakohasust ja rakendamist oma elu ja teenistuse kontekstis.
-
Sõnastada üldine ülevaade iga raamatu ülesehitusest ja sisust.
-
Alustada omaenda psalmide, kaebuste ja vastuste koostamist selles kirjanduses esindatud filosoofilistele küsimustele.
KURSUSE HIND
90 EUR - kui osaleja soovib saada ainepunkte. Eeldab vähemalt 75% osavõttu loengutest ja kõikide kodutööde tegemist.
70 EUR - vabakuulajale.
KORRALDAJA
EMK Teoloogiline Seminar, Kaire Lotamõis, 6688467,
MAKSIMAALNE OSALEJATE ARV
20 inimest.
Koolitusel osalemiseks on vajalik eelregistreerimine!